Az Élettani és Állathigiénia Intézeti Tanszék munkatársai az oktatás-kutatás-szolgáltatás hármas egységében végzik feladataikat. A mindennapi gyakorlati tapasztalatok biztosítják oktatóink számára az átadható tudásanyag naprakészségét.
Fő oktatási feladatunk az állattenyészési tudományokon belül a biológiai ok-okozati összefüggések ismereteinek az átadása. A háziállatok tartásával, tenyésztésével kapcsolatos biológiai szemléleti mód kialakítását segítik elő az általunk oktatott alapozó – anatómia, élettan, - a speciális - mikrobiológia, szaporodásbiológia, állategészségtan - és szintetizáló jellegű - állathigiénia, járványvédelem - tantárgyak.
Tanszékünk legújabb célkitűzése az állattenyésztést segítő biotechnikai módszerek oktatása. Így a Kaposvári Egyetem és NÉBIH együttműködési szerződés keretében feladatunk a Kar által országosan meghirdetett úgynevezett Inszeminátor képzés, illetve legújabban szerepet vállalunk a Szarvasmarha embrióátültető képzésben.
A hallgatóink számára választható tárgyként felvállaltuk és útjára indítottuk 2017-től az Magyar Állatorvosi Kamara Alternatív Tagozatával az Alternatív állatgyógyászat című tantárgyat. Tesszük ezt azért, hogy lehetőséget teremtsünk az állatot és a környezetet kímélő ill. az élelmiszer-biztonságot szavatoló módszerek elsajátításához.
Kutatásainkat, a 2016-ban szarvasmarha embrió-átültető állomásként hatóságilag akkreditált Kaposvári Egyetem Embrió Központ keretében végezzük. Így a Tanszék által kiírt szakdolgozati témák is az embriológia tudományterületéhez kapcsolódnak. A Tanszék munkatársai a KE-AKK gondozásában folyó átfogó, ún. klíma kutatás számos feladatában is részt vesznek.