A kutatócsoport két intézmény (KE AKK, SZIE MKK) széles és korszerű metodikai bázisára építve interdiszciplináris, döntően felfedező kutatásokat tervez a táplálékláncot szennyező mikotoxinok hatásának további megismerésére, a hatékony kockázatbecslés tudományos megalapozásának elősegítésére. Több területen új megközelítésű, hiánypótló kutatások megvalósítását célozza.
Magyarország eltérő területein a lakosság fumonizin B1 (FB1) expozícióját felmérő vizsgálatok Európában egyedülállóak. A felmérés alapját a fogyasztási szokások meghatározására szolgáló kérdőívek, a mikotoxin expozíció szempontjából kockázatot jelentő élelmiszerek és alapanyagok szennyezettségének meghatározása, és az emberi vizeletminták FB1 koncentrációjának meghatározása adja. Vizsgálják a hazánkban leggyakrabban előforduló Fusarium toxinok közötti interakciókat in vitro és állatkísérletes modellekben (patkány, nyúl, sertés). Céljuk egyes mikotoxinoknak a glutation rendszer elemeinek mennyiségében, aktivitásában, génexpressziójában és az ezeket befolyásoló egyes transzkripciós faktorok génexpressziójában bekövetkező változások felmérése az expozíció időtartama és a terhelés mértékének függvényében. Olyan markerek vizsgálatát tervezik, amelyek már szubtoxikus terhelésnél is jelzik az oxidatív stresszt. Vizsgálataik választ keresnek arra a kérdésre, hogy a mikotoxinok által előidézett oxidatív stressz a mikotoxinok által indukált oxigén szabadgyök képződésnek, vagy az antioxidáns rendszer működési zavarának tulajdonítható-e. A vizsgálati metodikai kör kiterjed a membránlipidek zsírsavprofiljára, a membrán Na/K ATP-áz analízisére, az endogén antioxidánsokra és az oxidáció végtermékeire, az apoptózis flow citometriás vizsgálatára. Előzetes mérésekre alapozva, pilot study keretében a vese- és májkárosító hatást pozitronemissziós MR tomográfiás (PET-MR), glükóz traceres képalkotással mutatják ki. Vizsgálják egyes mikotoxinok hatását a bél ökoszisztéma összetételére, valamint az eltérő állatfajok bélflórájának toxin-metabolizáló képességét.
A várható eredmények gyakorlati hasznosítása a kockázatbecslés, a toxikus tápláléklánc szennyezők tolerálható határértékeinek meghatározása terén, valamint az állategészségügyben, a takarmányok minőségi mutatóinak megállapításánál várható.
A csoport elhelyezésének helye és hivatali címe:
KAPOSVÁRI EGYETEM AGRÁR- ÉS KÖRNYEZETTUDOMÁNYI KAR
7400 Kaposvár, Guba S. u. 40.