Alapképzés (BSc) • nappali és levelező tagozat • 7 félév • 210 kredit
Költségtérítéses finanszírozási forma nappali munkarend esetén a költségtérítés összege:
325 000 Ft/félév
Költségtérítéses finanszírozási forma levelező munkarend esetén a költségtérítés összege:
250 000 Ft/félév
Képzési terület/szakmacsoport:
Agrár
Érettségi követelmények, vizsgatárgyak:
Két érettségi vizsgatárgyat kell választani: biológia vagy fizika vagy földrajz vagy egy idegen nyelv (angol, német) vagy informatika vagy kémia vagy matematika vagy természettudomány vagy egy szakmai előkészítő tárgy (egy vizsgatárgy csak egyszer választható). A képzési területen választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: elektronikai alapismeretek, építészeti és építési alapismeretek, faipari alapismeretek, gépészeti alapismeretek, informatikai alapismeretek, kereskedelmi és marketing alapismeretek, környezetvédelmi-vízgazdálkodási alapismeretek, közgazdasági alapismeretek, közlekedési alapismeretek (közlekedéstechnika), közlekedési alapismeretek (közlekedés-üzemvitel), mezőgazdasági alapismeretek.
Képzés célja:
A természetvédelmi mérnökök szakterülete a természeti értékek védelme és az ezekkel való gazdálkodás. Ők olyan ökológiai, környezet- és természetvédelmi szemléletű szakemberek, akik munkájuk során napi kapcsolatban vannak az élővilággal, a természettel, a természetben gazdálkodókkal, munkájuk céljának tekintik a védett értékek megőrzését. A végzettek feladatának nagy része szervezés, irányítás, problémakezelés, ami a környezettudatos szemléletmód és a szakmai tudás – például erdőkezelési, mezőgazdasági, vízkormányzási, vad- és halgazdálkodási, fajmegőrzési, élőhely-fejlesztési, tájrekonstrukciós ismeretek – mellett kapcsolatteremtő, problémamegoldó és kommunikációs készségeket is feltételez.
Képzési jellemzők:
A képzés célja olyan természetvédelmi mérnökök képzése, akik ökológiai, környezettudatos szemléletük alapján képesek a természetvédelem általános és sajátos feladatainak a megtervezésére, szervezésére, irányítására és végrehajtására. A természeti értékekkel és megújítható természeti erőforrásokkal tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekkel (pl. erdészet, mezőgazdasági, vadgazdálkodási, halászati, gyepgazdálkodási, vidék- és településfejlesztési szervezetek) fenntartott munkakapcsolat során a természetvédelmi mérnökök érvényesíteni tudják a természetvédelmi elveket és előírásokat. Alkalmasak a természetvédelmi nevelésre és a természetvédelmi turizmus szervezésére.
Főbb tárgyak:
állatföldrajz, növényföldrajz és társulástan, éghajlattan, természetvédelmi biológia, alkalmazott ökológia, etológia természtvédelmi állatrendszertan, élőhelyismeret, állatvédelem, tájvédelem és tájrendezés, Magyarország védett természeti értékei, környezetgazdálkodás, térinformatika, ökoturizmus, minőségmenedzsment, vezetés és munkaszervezés
Az oklevélben/bizonyítványban szereplő szakképzettség megnevezése:
természetvédelmi mérnök
Elhelyezkedési lehetőségek:
A szakon diplomát szerzett mérnökök a munkaerő-piacon az alábbi területeken tudnak elhelyezkezdni: A természetvédelem területén és/vagy természetvédelmi területeken tevékenykedő mezőgazdasági és erdőgazdasági vállalkozásoknál. Hazai és nemzetközi nem kormányzati szervezetek (NGO-k) szakirányú végzettséget igénylő vezetői beosztásaiban. Természetvédelmi szakigazgatási szervek és szakhatóságok szakirányú képzettséget igénylő munkaköreiben. Természetvédelmi képzést alap-, közép- és felsőfokon végző oktatási intézmények és vállalkozások szakoktatói munkaköreiben. Saját vállalkozásban végzett természetvédelmi és turisztikai tevékenységekben, valamint a természetvédelmi szaktanácsadásban.
További információk / Megjegyzés:
A természetvédelmi gyakorlatok bázisát jelentik az egyetem területén található Hal Laboratórium, Hidrobiológiai Laboratórium, a Kémia-biológa Tanszék Analitikai Laboratóriuma, a Szárazföldi Ökológiai Laboratórium, valamint a Géntechnológiai Laboratórium. A terepgyakorlatok helyszíne elsősorban a közelben található Duna-Dráva Nemzeti Park, a Balatonfelvidéki Nemzeti Park, a Boroka-melléki Tájvédelmi Körzet (NGO), de hallgatóink az ország valamennyi nemzeti parkjában szakmai látogatást tesznek. A Kaposvári Egyetem 1360 ha-on elterülő bőszénfai Vadgazdálkodási Tájközpont speciális feltételrendszerrel segíti az Agrár- és Környezettudományi Kar képzési programjainak megvalósuláaát.